Severo sever !

Autor: Ľubka Kučáková | 15.2.2011 o 15:50 | Karma článku: 6,75 | Prečítané:  1038x

Môj doterajší život bol situovaný v mojej dedine. Už ale približne tretí rok ju pravidelne v nedeľu opúšťam so zámerom dostať sa na iné miesto tiež na území Slovenska kde študujem . Mesto kde študujem je Banská Bystrica , nádherná, zaujímavá, mám ju rada ,ale miesto kde som doma je dedina na severe Slovenska, dlhá ako jedna ulica, kde sa pravdepodobne nestratíš, lebo všetko podstatné je situované pri ceste ,alebo kostole.

Môj doterajší život bol situovaný v mojej dedine.

Už ale približne tretí rok ju pravidelne v nedeľu opúšťam so zámerom dostať sa na iné miesto tiež na území Slovenska kde študujem . Mesto kde študujem je Banská Bystrica , nádherná, zaujímavá, mám ju rada ,ale miesto kde som doma je dedina na severe Slovenska, dlhá ako jedna ulica, kde sa pravdepodobne nestratíš, lebo všetko podstatné je situované pri ceste ,alebo kostole.

V lete je tu chladno, záhradné jahody dopestujú len skúsení záhradkári, čo dali veľa peňazí za mrazuvzdorné sadenice . Krátky rukáv sa odporúča tak začiatkom mája, do plaviek vás slnko vyzlečie asi druhý júlový týždeň, kedy všetci čo si môžu dovoliť dovolenku sú aj tak v Chorvátsku, takže tie teplotné rekordy pravdepodobne zmeškali.

V polovici augusta sa v našej dedine konajú slávnosti spojené s cirkevnými obradmi, prídu kolotoče, deti majú radosť z kolotočov ,cukrovej vaty, zbytočných hračiek od pofidérnych predajcov .Tešia sa aj dospelí , lebo tieto slávnosti sú charakteristické dobrým jedlom, pitím a celkom slušnou zábavou .Za dobrú zábavu to ale považujú iba obyvatelia našej dediny.

Potom to už ide len dole z kopca dni, sú čoraz kratšie až sa pristihnete ísť domov po skole vlastne po tme.

V novembri už napadne sneh . Sťažujeme sa na to, že máme málo dreva i keď nič iné okrem stromov v našej dedine nerastie .

V prípade priaznivého počasia v októbri jediné čo je počuť, je zvuk motorových píl, cirkulárok, sekier, kladív....

Aby sa všetci pripravili na to, že zima príde. Kto sa nepripravuje, buď nemá peniaze na drevo, čo je dôvod na posmech, alebo má peniaze a drevo nepíli a tým sa tiež stáva obeťou ohovárania . To, že ho ohovárajú mu ale nevadí, lebo pocit, že má peniaze a nikto iní v okolí ich nemá je dostačujúci .

Všetci sa tu majú radi .Na staré tety sa treba milo usmievať a nahlas ich pozdraviť, v opačnom prípade nebudete patriť k tým všetkým, ktorí sa majú navzájom radi.

Ja staré tety nezdravím, pretože často krát pozdrav prepočujú, číže sa aj tak vlastne budú sťažovať mame v potravinách , že som ich nepozdravila.

Manželmi starých tiet sú starí ujovia, ktorí cez týždeň do poobedia ťažko a poctivo pracujú a potom chodia na pivo. V sobotu ťažko pracujú o niečo dlhšie a až potom idú na pivo .

V krčme rozoberajú to ako dopadol sobotňajší futbalový zápas Žiliny a potom v nedeľu, po kostole idú na futbal kde porovnávajú výkony hráčov Oščadnice a Žiliny .

Opierajú sa pritom pupkami o kovové tyčky a cez polčas fajčia, alebo idú na pivo .Cez zápas pokrikujú vtipne na rozhodcov. Po futbale sa vracajú do kŕčmi, buď na bicykloch, peši, alebo viacerí v autách , ten čo šoféruje má smolu lebo si nemôže dať pivo cez polčas.

Cez leto potom živo diskutujú do neskorých večerných hodín o tom aký bol zápas a ak sa náhodou v tej krčme objavíte s úmyslom kúpiť si nanuk tak vám ho zaplatia.

Im nevadí ,že ich nepozdravíte, lebo pozdravia oni vás, občas zavtipkujú a usmejú sa , čo môže byť často celkom príjemné ak ešte majú zuby .

Mám celkom rada starších ujov v nasej dedine .

Chlapci z našej dediny sa podľa mňa náramne už chcú podobať starým ujom ,lebo tiež chodia na futbal a potom sedia v krčme, akurát, že nie sú takí vtipní a ani pekní .

Sedávajú tam pri nich dievčatá , ktoré majú pocit, že títo chlapci sú pekní, ich reči vtipné a perspektívne . Samozrejme, že sú u nás aj múdri, inteligentní a veľmi pekní chlapci tí ale nakoľko majú rozum našli si sebe podobné partnerky, vtipné, krásne a inteligentné mladé ženy . Tieto páry nevysedávajú v nedele pred krčmou, ale venujú sa iným činnostiam .

Väčšina mladých ľudí od nás jedinú ideu, dostať sa preč ,niekam do zahraničia, skúsiť svet . A tí čo sa aj dostanú sa potom vrátia . Nájdu si chýbajúcu polovičku niekde v susedstve , založia si rodinu a postavia si nový dom , čo je veľmi oceňované .Nový dom symbolizuje istý úspech a spokojnosť.

Mám neskutočne rada dedinu z ktorej pochádzam !

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?